fbpx

21. decembra 2021

TOP 10 lokalít na svadobné fotenie na Slovensku

Zhotovovanie svadobných portrétov mladomanželov neodmysliteľne patrí k svadobnému dňu. Hodnotu týchto záberov poznáme mnohí zo svadobných fotografií našich starých rodičov, ktoré ich zobrazujú v pre nás vzácnej podobe, na začiatku ich spoločnej životnej cesty. Zatiaľ čo v minulosti sa svadobné portréty zhotovovali zväčša vo fotoateliéri, v dnešnej dobe si mnohé páry pre túto príležitosť volia miesto, ktoré je určitým spôsobom spojené s ich vzťahom, ktoré je im blízke a majú s nim spojené spoločné spomienky. Niektorí inklinujú k fotografiám v prírode, iní uprednostnia historické uličky mesta, či romantické zákutia hradov a kaštieľov. Ak sa blíži vaša svadba a vy ešte nemáte vybraté miesto, na ktorom by ste chceli zvečniť tieto vzácne chvíle, prinášame vám 10 tipov na lokality, ktoré poskytujú nádherné prostredie s nezabudnuteľnou atmosférou.

Banská Štiavnica

Prvým miestom, ktoré jednoznačne patrí medzi právom obľúbené fotografické destinácie, je mesto Banská Štiavnica. Výhodou tejto lokality je rozmanitosť prostredia, ktorá ponúka nádherné scenérie rovnako milovníkom prírody ako aj obdivovateľom pamätihodností, keďže mesto je typické svojim historickým charakterom ale aj nádherným okolím. O postavení tohto významného banského mesta svedčí aj to, že od roku 1993 je súčasťou Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Okrem množstva kultúrnych pamiatok a celkového historického rázu mesta sa v jeho blízkosti nachádza známa štiavnická kalvária, ktorá poskytuje nádhernú jedinečnú scenériu. Okolie Banskej Štiavnice je typické tiež množstvom tajchov, ktoré, hoci boli umelo vybudované, nádherne dotvárajú ráz krajiny.

Kaštieľ Betliar

Obľúbenou destináciou pre svadobné fotografie sú hrady, zámky a kaštiele, ktoré vnášajú do fotografií historický ale aj romantický nádych. Kaštieľ Betliar, nachádzajúci sa na juhovýchode Slovenska neďaleko mesta Rožňava, patrí medzi naše najkrajšie. Jeho súčasťou je rozľahlý park, ktorý radíme medzi najzachovalejšie historické parky na Slovensku. V parku sa nachádza množstvo historických stavieb a zaujímavých zákutí, ktoré ponúkajú malebné pozadie pre krásne svadobné fotografie. Atmosféru parku dotvára unikátny vodný systém skladajúci sa z troch jazier, troch fontán a takzvaného Veľkého vodopádu, do ktorých je umelými potôčikmi privádzaná voda z Betliarskeho potoka. Okrem fotografovania v spomínanom parku je za poplatok možné taktiež vyhotovenie fotografií v interiéri kaštieľa.

Dražovský kostolík

Kostol svätého Michala Archanjela, známy ako Dražovský kostolík, patrí medzi najstaršie románske kostoly na Slovensku. Nájdete ho v blízkosti mesta Nitra na jednom z vŕškov pohoria Tribeč. Tento kostolík je typický svojim fotogenickým prostredím a čarovnou atmosférou, ktorá bola využitá aj vo viacerých slovenských filmoch. Jeho podobu môžete poznať tiež zo slovenskej 50 korunovej bankovky, na ktorej bol Dražovský kostolík vyobrazený. Pre zhotovenie krásnych fotografií láka najmä jeho exteriér. Po dohovore s farským úradom v obci je možný aj vstup do interiéru kostola.

Spišský hrad

Spišský hrad, výrazná dominanta východu, patrí medzi najväčšie hradné komplexy strednej Európy. Jeho rozľahlosť a zachovalý zrúcaninový ráz vytvárajú úžasnú scenériu pre excelentné fotografické zábery. Spišský hrad spolu s kultúrnymi pamiatkami v jeho okolí sú súčasťou Zoznamu pamiatok svetového dedičstva UNESCO. Vypína sa na vápencovej skale nad mestom Spišské podhradie v nadmorskej výške 634 metrov. Zhotoviť je tu možné jednak fotografie priamo z hradných nádvorí, no špecifickú atmosféru majú tiež fotografie z okolitých lúk a kopcov so Spišským hradom v pozadí, ako aj zábery z čarovných zákutí neďalekej Spišskej Kapituly.

Bojnický zámok

Spomedzi slovenských zámkov vyberáme Bojnický zámok, ktorý býva označovaný ako jeden z najkrajších v strednej Európe. Zámok, ktorý bol domovom viacerých šľachtických rodov, sa týči na travertínovej skale nad mestom Bojnice. Súčasťou areálu zámku je tiež park a lesopark s pôsobivými prírodnými scenériami. Bojnice, v ktorých blízkosti Bojnický zámok leží, sú tiež známym kúpeľným mestom, ktoré ponúka aj mimo areálu zámku rôzne milé zákutia v samotnom mestečku a kúpeľných záhradách, čím sa stáva skvelou fotografickou destináciou na viacero spôsobov.

Tomášovský výhľad

Pre milovníkov prírody, ktorí sú ochotní si za svojim svadobným fotením trochu zašľapať, vytvára zaujímavé scenérie známy Tomášovský výhľad v Slovenskom raji. Jedná sa o skalný útvar týčiaci sa nad riekou Hornád, ktorý je právom považovaný za najkrajší výhľad v tomto národnom parku. Turistická trasa vedúca na Tomášovský výhľad je nenáročná a nezaberie viac ako hodinu. Nevýhodou tohto miesta môže byť vysoká návštevnosť, vyhnúť sa preto treba foteniu cez víkend.

Štrbské pleso

Klasikou svadobného fotenia pre hôrne typy je jednoznačne Štrbské pleso, ktoré ponúka nádherné pozadie pre čarovné fotografie v prírode. Výhodou tohto miesta je  jednoduchá dostupnosť, ktorá umožňuje bezproblémový prístup neveste v svadobných šatách priamo do lona krásnych panorám. V rámci Vysokých Tatier je pre oddaných milovníkov hôr možnosť zhotoviť si svoje svadobné fotografie aj na najvyššom lanovkou prístupnom Lomnickom štíte.

Arborétum Mlyňany

Obľúbenou destináciou pre svadobné fotografovanie sú tiež rôzne parky a záhrady. Ako najvýznamnejšie miesto z tejto kategórie vyberáme Arborétum Mlyňany, ktoré je špecifickou botanickou inštitúciou disponujúcou najväčšou zbierkou cudzokrajných drevín na Slovensku. Arborétum Mlyňany je pracoviskom Slovenskej akadémie vied a najvýznamnejším dendrologickým zariadením na území Slovenska. Pre bežných návštevníkov je to najmä náš najväčší park, v ktorom sa nachádza množstvo krásnych zákutí, jazierok, drevín a kvetov, ktoré ponúkajú rozmanité fotografické scenérie. Za svadobné fotografovanie na území Arboréta je však potrebné si zaplatiť.

Chmarošský viadukt

Medzi miestami, ktoré vynikajú jedinečnosťou prostredia, nemôže chýbať ani Chmarošský viadukt. Tento majestátny most so zaujímavým technickým prevedením patrí medzi naše najunikátnejšie železničné stavby a je skvelým lákadlom pre fotografov. Nachádza sa v blízkosti obce Telgárt pod Kráľovou hoľou na železničnej trati spájajúcej Červenú skalu a Margecany. Ak si fotenie v tejto lokalite dopredu časovo skoordinujete s premávkou vlakov, môžete získať ešte exkluzívnejší záber.

Záhorské lesy

Naše objavovanie svadobných fotografických lokalít ukončíme v borovicových lesoch na Záhorí. Tieto rozsiahle lesné plochy rozprestierajúce sa na viatych pieskoch Borskej nížiny boli umelo vysadené na príkaz Márie Terézie za čias jej panovania v Rakúsko-Uhorsku. Okrem osobitej atmosféry a nádhernej prírodnej scenérie, ktorú ponúkajú, sú známe ako obľúbená hubárska lokalita. Nájdeme tu tiež typické záhorské piesočné duny, za ktorými sa oplatí zájsť najmä do oblasti Šraneckých pieskov. Keďže výrazná časť záhorských lesov spadá pod vojenský obvod, pri ich návšteve je potrebné overiť si, či v danom čase neprebieha vojenské cvičenie, kedy je vstup do týchto oblastí zakázaný.

Vyhľadať eventového profíka
hello world!
chevron-left