fbpx

16. februára 2022

Prečo je svadba taká drahá a kde sa dá ušetriť

Asi väčšina ľudí sa zhodne na tom, že usporiadať svadbu v dnešnej dobe vôbec nie je lacná záležitosť. V porovnaní s minulosťou sa stala moderná svadobná slávnosť finančne nákladnou udalosťou, na ktorú musia mať snúbenci vopred našetrený nemalý obnos peňazí. Dnešnú svadbu predražuje najmä nevyhnutnosť rezervácie slávnostných svadobných priestorov. Ďalšou veľmi drahou položkou je catering, resp. zabezpečenie stravy a obsluhy pre hostí. Pomerne veľkú sumu z financií určených na svadbu si zvykne odkrojiť aj zadováženie svadobných šiat podľa nevestiných predstáv, či kvalitného svadobného obleku pre ženícha. Dá sa teda pri organizovaní svadby nejako ušetriť?

Svadobné priestory

Prvou relatívne drahou položkou, na ktorej môžete veľa ušetriť, je nájdenie menej nákladných alternatív na miesto konania svadby. V slovenských podmienkach sa ako lacnejšia možnosť ukazuje najmä prenajatie si spoločenských priestorov v rámci miestneho kultúrneho domu. Keď sa rozhodnete pre túto možnosť, v porovnaní s prenajatím drahých slávnostných sál, môžete ušetriť aj niekoľko stoviek eur. Druhou cenovo výhodnou alternatívou, vhodnou najmä pre menej náročných a prírodu obľubujúcich snúbencov, je organizovanie svadby vonku. V prípade, že máte vy alebo vaši známi k dispozícii peknú záhradu, vás takéto svadobné miesto dokonca nemusí stáť vôbec nič.

Catering

Ďalšou položkou, na ktorej je pri organizovaní svadby možné ušetriť, je zabezpečenie cateringu. Treba tu však upozorniť na fakt, že prílišná snaha o ušetrenie v tejto oblasti môže počas svadby narobiť mladomanželom nepríjemnosti. Alternatívou k najatiu cateringovej spoločnosti, je samostatné zabezpečenie si jedálenských chodov, napríklad z obľúbenej reštaurácie. Na servírovanie večere si zas môžete najať niektorých ochotných kamarátov, či kamarátky. Ideálne v takomto prípade je ale dať celú túto oblasť na starosti osobe, ktorej dôverujete, aby sa nestalo, že budete musieť počas svadobnej slávnosti odbiehať do kuchyne a organizovať podávanie jednotlivých chodov.

Svadobné šaty a svadobný oblek

Kúpa vysnených svadobných šiat je pre väčšinu žien kľúčovou témou ohľadom ich svadby. Je teda možné ušetriť niečo aj v rámci tejto finančnej položky bez nutnosti vzdania sa svojich snov? Lacnejšou alternatívou oproti kúpe, je napríklad možnosť zapožičania si svadobných šiat. Finančne najvýhodnejšou možnosťou je však jednoznačne zakúpenie už použitých svadobných šiat. Ceny takýchto šiat sa už pohybujú v prijateľnejšej rovine, pričom sa poväčšine jedná o bezchybné šaty, ktoré mali pôvodné majiteľky oblečené len jedinýkrát. Takýmto istým spôsobom je možné zadovážiť aj pánsky svadobný oblek, a ušetriť tak celkovo môžete až stovky eur.

Ďalšie praktické nápady ako ušetriť

Okrem už vyššie spomínaných návrhov na ušetrenie financií pri organizovaní svadby môžete určitú sumu usporiť aj na iných položkách. Nemalú čiastku ušetríte napríklad vytvorením si vlastného playlistu, ktorý bude navyše najlepšie vystihovať vaše hudobné preferencie. Potom už len stačí nájsť ochotného kamaráta, ktorý vám bude robiť DJ-ja. Ďalším skvelým tipom na zorganizovanie svadby za menej peňazí je alternatíva vyrobenia si vlastnej výzdoby. Pomerne veľa peňazí sa dá ušetriť aj na korkovnom, a teda možnosť priniesť si vlastný alkohol, ktorý sa dá zakúpiť vopred pri výhodných akciách v supermarketoch. Pre lacnejšiu svadbu môžete tiež zvoliť tradičnú formu zákuskov, o ktoré sa vám môžu postarať šikovné kamarátky, sestry, či tety. Ešte viac tipov, ako čo najviac ušetriť pri organizovaní svadby a ešte mnoho iného, vám už čoskoro prinesieme v našom pripravovanom rýchlokurze pre nevesty.

Vyhľadať eventového profíka
hello world!
chevron-left