fbpx

18. februára 2022

Peniaze ako svadobný dar

Chystáte sa na svadbu a premýšľate, čím obdarovať novomanželov? Určite vám idú hlavou rôzne nápady, od výbavy do nového bývania až po romantický wellness pobyt. Postupne si ale uvedomíte, že si vlastne nie ste istý, čo by vašich blízkych najviac potešilo. Keďže nechcete kúpiť niečo, čo by nakoniec možno vôbec nevyužili, rozhodnete sa mladomanželom darovať peniaze. Sú ale peniaze vhodným svadobným darom? A ako ich správne darovať?

Je to vhodné?

Na mieste je otázka, či peniaze nie sú príliš neosobným darom. Svadobní hostia poväčšine túžia darovať novomanželom niečo osobité. Ideálne niečo, čo im od nich ostane ako pamiatka mnoho rokov, ktorá im bude pripomínať ako svadbu tak aj darcov. Naopak, asi takmer nikto si nepamätá, či si kúpil za peniaze, ktoré mu niekto daroval. A predsa, darovanie peňazí sa v dnešnej dobe stáva stále bežnejším. Takisto je takýto typ daru stále viac obľúbený aj medzi mladomanželmi. Dá sa teda darovať peniaze, a pritom dať najavo osobitý záujem?

Ako správne darovať peniaze ako svadobný dar

Ako najlepšou možnosťou a zároveň vhodným kompromisom, sa javí alternatíva podarovania peňazí spolu s nejakou drobnosťou na pamiatku. Zvolenie tejto možnosti vám umožní obdarovať novomanželov finančným obnosom, ktorý si budú môcť slobodne minúť podľa svojich predstáv. Táto alternatíva vás teda zbaví stresu, že zbytočne miniete veľa peňazí na dar, ktorý sa možno vašim blízkym nebude páčiť. Zároveň však pre vás ostane príležitosť podarovať niečo, čo im vytrvá mnoho rokov ako pamiatka na ich svadobný deň a na vás. Príkladom takéhoto daru môže byť napríklad drobná výbava do kuchyne, malý obraz, či srdiečkové posteľné obliečky.

Koľko peňazí darovať?

Odpoveď na túto otázku je veľmi individuálna, záleží totižto najmä od vašej aktuálnej finančnej situácie, a tiež od blízkosti vášho vzťahu s novomanželmi. Inú sumu podaruvávajú blízki rodinní príslušníci, a inú zas vzdialení kamaráti. Takisto určite nikto neočakáva veľké darované sumy od blízkych, ktorí na tom s financiami nie sú najlepšie. Zaužívané však je darovať minimálne takú sumu, aby boli pokryté náklady, ktoré museli mladomanželia do vás v rámci organizovania svadby investovať. V súčasnosti sa jedná približne o sumu v rozpätí 20 až 40 eur na osobu.

Vyhľadať eventového profíka
hello world!
chevron-left