fbpx

29. októbra 2021

Netradičné tradície. Aké zvyky sú na slovenských svadbách bežné?

Tak ako takmer každá udalosť so stáročnou tradíciou, aj svadba je spojená s množstvom rôznych zvykov. Tieto tradičné úkony vykonávané počas svadobného dňa sa stali neoddeliteľnou, milou a častokrát aj zábavnou súčasťou väčšiny bežných svadieb. Najmä kvôli svojmu tradičnému významu, ale tiež kvôli nemenej dôležitému zábavnému potenciálu, by mali byť súčasťou každej vydarenej svadby. Aké sú teda najbežnejšie zvyky a tradície, na ktoré by sa na tradičnej slovenskej svadbe nemalo zabudnúť?

Osoba starejšieho

Hoci to tak na prvý pohľad nemusí vyzerať, prítomnosť starejšieho ako osoby, ktorá svadbu riadi z organizačného hľadiska a vykonáva dohľad nad priebehom svadobného harmonogramu, je pre úspešný chod svadobného dňa kľúčová. Starejší zastáva ceremoniálnu funkciu a významným spôsobom prispieva k hladkému priebehu svadobných úkonov a zvykov a dodržaniu svadobných tradícií. Typickým predmetom označujúcim starejšieho je ozembuch, prostredníctvom ktorého na seba počas svojich aktivít púta pozornosť. V súčasnosti funkciu starejšieho častokrát preberá moderátor alebo svadobný DJ.

Odobierka

Jedným z úvodných zvykov na počiatku svadobného dňa je odobierka, ktorá sa vykonáva v dome nevesty - niekedy ešte predtým aj v dome ženícha. V rámci odobierky prichádza ženích so sprievodom do domu nevesty a vypýta ju od jej rodičov. Tento zvyk je tiež spojený s poďakovaním nastávajúcich manželov rodičom za lásku a starostlivosť, prípadne tiež s udelením rodičovského požehnania.

Rozbitie taniera

Tento zvyk sa tradične odohráva pri vstupe mladomanželov do svadobnej sály. Črepy rozbitého taniera predstavujú šťastie, pričom spolupráca ženícha a nevesty pri ich zametaní zas symbolizuje ich schopnosť spolupracovať pri riešení možných manželských problémov.

Jedenie svadobnej polievky

Druhou príležitosťou, pri ktorej môžu mladomanželia ukázať svoju súhru a kooperáciu, je spoločné jedenie svadobnej polievky. Jedenie polievky zo spoločného taniera a vzájomné kŕmenie sa symbolizuje v prvom rade zdieľanie svojich životov a majetku v manželstve, ale tiež aj ochotu manželov pomáhať si. 

Prvý manželský tanec

Po prvom hlavnom jedle zvyčajne nasleduje úvodný spoločný tanec novomanželov. Týmto úkonom sa otvára svadobná zábava a býva zvykom, že sa v priebehu spoločného tanca k mladomanželov postupne pripoja najskôr ich rodičia, a neskôr aj ostatní svadobní hostia. Tak ako ostatné zvyky, aj prvý spoločný manželský tanec v sebe nesie významnú symboliku súdržnosti a zohranosti nového manželského páru. 

Čepčenie nevesty

Jedným z najkrajších tradičných zvykov vykonávaných na slovenských svadbách je čepčenie nevesty. Tento zvyk sa odohráva o polnoci svadobného dňa. Zvyčajne je sprevádzaný spevom clivých tradičných piesní a pôsobivým vystúpením v krojoch. Sňatie dievčenského venca a jeho nahradenie čepcom vydatej ženy, ku ktorému dochádza pri obrade čepčenia, je druhotným a tradičným spečatením nového manželstva. Celú ceremóniu zvykne uzatvárať úsmevný zvyk, pri ktorom starejší odovzdá sňatý dievčenský veniec niektorej inej prítomnej mladej žene. Vybraná dáma by sa mala do roka vydať.

Hádzanie svadobnej kytice

Tento zvyk je veľmi obľúbený najmä ženskou časťou svadobného osadenstva. Tešia sa naň v prvom rade nezadané, resp. po manželstve túžiace svadobčanky. Chytenie svadobnej kytice hodenej nevestou je totižto pomyselným odovzdaním štafety, a tá, ktorá kyticu chytí, by sa mala vydať ako ďalšia v poradí.

Vyhľadať eventového profíka
hello world!
chevron-left